logotype
twitter
rss
image1 image2 image3

my latest gallery

testik

Učíme Kubíka usínat: Estivillova metoda

upavani1 500px

 Focení před spaním

S usínáním jsme bojovali od malička.‭ ‬Kubík usínal buď při kojení nebo jsme ho museli unosit případně uhopsat na baloně.‭ ‬Bylo to hodně náročné,‭ ‬nikdy jsem nevěděla,‭ ‬kdy budu mít padla.‭ ‬Půjde to dobře a bude spát už v osm nebo bude deset a pořád nic‭?
Někdy okolo Kubíkových‭ ‬3‭ ‬měsíců jsme se od kamarádů dozvěděli o tzv.‭ ‬Estivillové metodě.‭

‬Že tak začali dávat jejich prcka spát a teď už mají večer klid.‭ ‬O této metodě se hodně píše na netu.‭ ‬Má pomoct‭ ‬nejen při uspávání,‭ ‬děti pak mají lépe spát,‭ ‬případně se v noci vůbec nebudit.‭ V podstatě jde o zavedení určitého rituálu a dodržení základních pravidel.‭ ‬

1. Zavést pravidelnost
Dítě by mělo chodit spát zhruba ve stejném čase, na stejné místo a před spaním by měly probíhat stejné rituály (hygiena, čtení pohádky nebo jiné klidné hraní). Důležité je, aby prcek cítil, že ho máte rádi.

2. Předem dítěti říct, že jde spát samo.
Zase musí mimčo cítit váš klid a vaši lásku.

3. Vybrat nějakou hračku, plyšáka nebo jiného mazlíka, se kterým bude chodit pravidelně spát.

4. Připravit si nějakou větu, kterou budete prckovi říkat po položení do postýlky.
Větu mu vždy 2x zopakujte, pokaždé musí být doslova stejná a je důležité, ji říct pevným a nesmlouvavým hlasem a pak odejít z pokoje. Loučení by nemělo být zdlouhavé.

Po odchodu rodičů děti vždy křičí. Je třeba být na to připravení a neustoupit. Zkouší nás, jestli náhodou nevyhrajou. Dále se podle Estivillovy metody chodí do pokoje v těchto intervalech:

- první den nácviku: první čekání – 1 minuta, druhé čekání - 3 minuty, třetí a další čekání - 5 minut
- druhý den nácviku: první čekání – 2 minuty, druhé čekání - 5 minut, třetí a další čekání - 8 minut
- třetí den nácviku: první čekání – 3 minuty, druhé čekání - 7 minut, třetí a další čekání - 11 minut
- čtvrtý den nácviku: první čekání – 4 minuty, druhé čekání - 9 minut, třetí a další čekání - 14 minut
- pátý den nácviku: první čekání – 5 minut, druhé čekání - 11 minut, třetí a další čekání - 17 minut
- další dny než se dítě naučí usínat samo: první čekání – 6 minut, druhé čekání - 13 minut, třetí a další čekání - 20 minut

Po příchodu do pokoje se opět opakuje předem připravená formulka, ale prcek se už nesmí vytáhnout z postýlky.

Zní to drsně, ale opravdu to funguje. Podle našich zkušeností si ale myslím, že metoda není vhodná pro malá mimča (určitě ne do 6 měsíců). My jsme s metodou začli když měl Kuba asi‭ ‬5‭ ‬měsíců.‭ Spaní jsme mu naplánovali na osmou hodinu, před spaním se Kubík vždy koupal, pak měl mlíčko, potom jsme si hráli a zpívali a pak to přišlo. Dali jsme ho do postýlky, ještě tady jsem mu zpívala pořád stejnou písničku a našli jsme mu malého plyšáčka, se kterým chodil spát. Potom jsme pronesli "kouzelnou větu" a odešli.  ‬První‭ ‬noc křičel hoďku dvacet.‭ ‬Bylo to strašné.‭ ‬Usl asi vyčerpáním,‭ ‬ale i přesto se po hodině spaní vzbudil.

Nevěděli jsme,‭ ‬jestli zase pronést větu a celé to zkoušet nanovo.‭ ‬Byli jsme unavení,‭ ‬takže jsem jej nakojila,‭ ‬on přitom usnul,‭ ‬já ho dala do postýlky a mohli jsme jít spát.

Další‭ ‬3‭ ‬večery byly podobné.‭ ‬Kubík už neřval tak dlouho,‭ ‬vždy do‭ ‬45‭ ‬minut,‭ ‬ale i to mi přišlo dost a hlavně se zase po hodině spánku budil.‭

Usoudili jsme teda,‭ ‬že metoda asi bude O.K.,‭ ‬ale náš prcek je na ní ještě malý a zkusíme ji znovu,‭ ‬až bude starší.‭ ‬Náš první pokus teda nevyšel.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit